Aktuality

Beseda s Ivonou Březinovou

08. března 2016 | Správce webu |

V pondělí 7. března páté třídy zavítaly do Městské knihovny v Turnově na besedu se spisovatelkou Ivonou Březinovou. Paní Březinová představila své knížky z bezmála dvacetileté tvorby pro děti všech věkových kategorií. Nahlédli jsme tak do jejího způsobu tvoření, jak si vybírá zakázky, kde hledá náměty, co vše ji inspiruje. Její nejvydávanější knihou, která je ověnčena mnoha cenami a přeložena do nejvíce jazyků, je Začarovaná třída.  Páťáci si vzpomněli, že z ní mají ukázku i ve své čítance. Na paty jí šlape další titul Lentilka pro dědu Edu, která přibližuje dětem potíže lidí s Alzheimerovou chorobou a vychází také na dvojcédéčku s variantou pro rodiče nazvanou Trenky přes kalhoty.

Autorka nás zaujala svým povídáním o knize z r. 2014 Útěk Kryšpína N., která je inspirovaná problémem šikany. Loni jí vyšla kniha shrnující historii, dobrodružství i milostný příběh: Nausika, dívka z Knossu a v současnosti pracuje na knize, přibližující chování kamarádů s autismem. Současně také pracuje na vydání knížky o Karlu IV. Ta by měla vyjít ještě letos na podzim, v edici Druhého čtení.

Poprvé jsem viděla spisovatelku na vlastní oči. Líbilo se mi, jak nám odpovídala na všechny naše otázky (Kateřina Malá 5.b)

Líbilo se mi, že jsme se jí mohli ptát na její začátky psaní. (Kačka Stará 5.a)

Paní spisovatelka byla milá, sympatická, je dobré, že píše knížky pro malé i velké děti. (Ivana Pacáková 5.a)

Dozvěděli jsme se, jak je náročné napsat knížku, kolik to obnáší času. Nakonec jsme si také mohli nějakou její knížku koupit a poprosit o její autogram. (Terka Stará 5.a)

Lenka Konopková, Dagmar Vlková