AKTUALITY

Českoslovenští letci RAF za 2. světové války

Michal Loukota | 18.4.2016 | Dějepis, Výchova k občanství

V pátek 15. 4. byla v prostorách naší školy instalována putovní výstava o československých letcích RAF. Na osmnácti panelech, které zapůjčil KVH 276. sqdr. RAF, je podrobně a zajímavou formou popsán vznik československých leteckých jednotek ve Velké Británii. Nechybí ani podstatná část osudů většiny západních letců v době komunistické perzekuce a následné rehabilitace v 90. letech minulého století. Jeden z panelů je věnován 311. československé bombardovací peruti RAF, kde jako pilot působil i turnovský rodák a hokejista plk. Ludvík Košek († 1944). Nedávno mu byla v průčelí turnovského zimního stadionu odhalena pamětní deska. I v dnešních dnech je více než žádoucí našim žákům připomínat téměř zapomenuté osudy lidí, kteří byli v době totality ochotni položit život za vyšší ideály svobody a obnovy demokracie.

Za spolupráci děkujeme prof. turnovského gymnázia Pavlu Mlejnkovi.