AKTUALITY

Jak se mají skláři v oborových dnech

Zuzana Havrdová | 15.1.2018 | Oborové dny

Naši skláři se první den seznamovali s historií a technologií skla. Dozvěděli se i to, kde se v okolí pracuje se sklem. Vše si zaznamenávali do svých pracovních listů. Z nich poté začali tvořit prezentace, kterými se pochlubí dalším žákům naší školy. Druhý den byl praktický. Podívali jsme se do Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě. Tam jsme měli připravené úkoly, kterých se žáci zhostili s nadšením. Po úvodním slově a zrekapitulováním znalostí z předchozího dne si každý žák sám v laboratoři utavil borité sklo a zhotovil si korálek. Jeden z dalších úkolů bylo vyrobit si křemičitanovou zahrádku. Každý si měl možnost z dílen odnést i své vlastnoručně vyrobené skleněné zapichovátko do květináče, které bylo plněné korálky. Bylo však třeba zapichovátko vyfouknout a z obou stran zatavit, aby korálky nevypadaly. Nechybělo samotné navlékání korálků a výroba originálních náhrdelníků či náramků. Posledním bodem programu byla sklářská huť, kterou tato škola, jako jedna ze tří škol v České republice vlastní. Viděli jsme skláře při jejich práci. Žákům byla předvedena výroba tučňáka, který je prý nyní oblíbeným artiklem na trhu. Snad si naši milí skláři na tuto krásnou prohlídku školy spolu s praktickými úkoly vzpomenou.