AKTUALITY

Den vody na Alešovce

Mirka Cirklová | 25.3.2019 | Školní družina

Celá Alešovka se v pátek 22. 3. 2019 připojila k oslavě Světového dne vody a tak jsme všichni přišli do školy v modrém. V družině probíhaly celý týden soutěže, zpívání a poslech lidových písniček o vodě. Četla se pohádka o kapičce Karličce a koloběhu vody a úryvky z knihy Příběh vody. Kreslili jsme obrázky a omalovánky s vodní tématikou, luštili vodní kvízy a bludiště. Hráli jsme hry na Rybáře a rybičky. Holčičky si hrály na vodní víly.
 Tento pátek a také o víkendu proběhla řada zajímavých akcí pro veřejnost. Vodárny připravily dny otevřených dveří na řadě míst v republice. V Praze bylo otevřeno Muzeum pražského vodárenství. A u nás připravil v rámci této oslavy Dům přírody exkurzi  pro veřejnost Za pískovcovým fenoménem Podtroseckých údolí. Někteří z nás se akce zúčastnili a rozhodně nelitují.:-)
Světový den vody se slaví z iniciativy Organizace spojených národů od roku 1993 na celém světě.Důvodů je k této připomínce mnoho.
 1,1 miliardy lidí, 18 % světové populace mají obtížný přístup k pitné vodě. 2,6 miliardy lidí nemá kanalizaci. Každý týden umírá podle odhadů odborníků 42 000 lidí na nemoci způsobené nedostatkem pitné vody.
Ale i ve vyspělých zemích světa, kde je přístup k pitné vodě běžný se objevují novodobé potíže a to docela závažné. Vědci zjistili, že se ve vodě nacházejí nebezpečné mikroplasty. Moderní civilizace vodu  odčerpává a znečišťuje v příliš velkém měřítku. Pomalu ale jistě ubývá ze zásob podzemních vod. Šetření a ochrana vody je pro budoucnost lidstva nezbytná.
Mirka Cirklová a Šárka Cymbálová