AKTUALITY

Dušičková čeština

Lucie Zoulová | 24.11.2021 | 7. A, 7. C, 9. A

Na začátku listopadu jsme si se žáky 7. A, 7. C a 9. A udělali dušičkovou hodinu češtiny, ve které jsme pracovali s texty z Knihy hřbitova od Neila Gaimana.

Jeden z těchto textů popisuje bránu do světa ghúlů:

„Na každém hřbitově patří jeden hrob ghúlům. Bloumejte kterýmkoliv hřbitovem dost dlouho, a najdete ho – se skvrnami od vody a poničený, s popraskaným nebo ulomeným kamenem, ubohým trávníkem nebo zarostlý plevelem. Když k němu přijdete, máte pocit opuštěnosti. Možná bude studenější než ostatní náhrobky a jméno na kameni se většinou nedá přečíst. Pokud je na hrobě socha, bude bez hlavy nebo porostlá houbou a lišejníkem, takže vypadá jako houba samotná. Pokud na hřbitově jeden hrob vypadá jako terč pro vandaly, je to určitě brána ghúlů.

Jeden takový byl na Nikově hřbitově.

Jeden takový je na každém hřbitově.“

Žáci na základě tohoto popisu hledali na hřbitovech tamější bránu ghúlů. Komu se podařilo ji odhalit? Který hrob by mohl být bránou ghúlů na vašem hřbitově?