AKTUALITY

9. A v knihovně

Lucie Zoulová | 16.6.2022 | Český jazyk

Žáci 9. A si ke konci školního roku opět užili dílnu čtení v knihovně. Tentokrát byla zaměřena na rozdíl mezi lyrikou a epikou v poezii. Protože lyrické básně jsou o subjektivních prožitcích, náladách, pocitech, přiřazovali žáci nejprve k vybraným básním emotikony. Poté jsme u básní od Rupi Kaur a Pavla Šruta porovnali emotikony, které žáci k básním nakreslili na lístky a přilepili na tabuli. Při druhé aktivitě žáci skládali vlastní báseň z nastříhaných veršů různých lyrických básní. Poté žáci vymýšleli nadpis a poslední verš vybraných básní. Na závěr lyrické části přednesla Daryna Sokotniuk báseň Neboj se o tělo, kterou napsala Lesya Ukrajinka, nejznámější ukrajinská autorka a jeden ze symbolů ukrajinské kultury. Ostatní poté na základě výrazu a přednesu k básni nakreslili emotikon, nakonec svůj emotikon přilepila na tabuli Daryna. Ve druhé části jsme se věnovali epice v poezii. Žáci si vybrali a přečetli báseň, poté nakreslili dějovou osu příběhu, kterou doplnili obrázky ve stylu negativu filmové pásky. 
Moc děkujeme paní knihovnici Adéle Prádlerové za příjemné, poetické dopoledne.