AKTUALITY
Jak vystihují příjmení náš učitelský sbor?
Lenka Konopková | 10.1.2021 | Nezařazené
Příjmení se začala přidávat ke křestním jménům pro rozlišení. Zprvu dle nějakého nápadného znaku nositele. Rozšířila se a uzákonila v době vlády Marie Terezie. I dnes se můžeme setkat s tím, jak příjmení či jméno vystihuje nositele, nebo že by se naopak nechal nositel svým jménem ovlivnit?
S žáky jsme se nad významem našich jmen a příjmení zamýšleli a objevily se zajímavé postřehy. Ty mě inspirovaly k tomu, že jsem si vzala na mušku náš učitelský sbor
Pan ředitel je Michal. Původ jména je židovsko-křesťanský. Archanděl Michael je vůdce andělů – poslů Božích. Jeho hlavním úkolem je zbavovat zemi a její obyvatele strachu a dohlížet na ty, kteří s ním spolupracují a jsou označováni jako nositelé světla.
Loukota, je odvozeno od loukotí – obručí, které tvořily obvod kol a držely hroty tyčí vybíhajících ze středu kola pohromadě.
I náš pan ředitel dohlíží na řád a podporuje ty, kteří se snaží „vysvětlovat“, vnášet porozumění do učiva našich žáků. I on se snaží v našem učitelském sboru otupovat hroty a držet vše pohromadě v kole, které je i symbolem rovnosti a soudržnosti.
Zástupkyní je mu Iva Vávrová, Iva je odvozena od jména Jan, jehož význam je milý…Vávra je jedna z podob jména Vavřinec, tedy vavřínem ověnčený. Podobně se Ivě více či méně daří vítězit nad stále se měnícím rozvrhem a zvládat současnou chaotickou logistiku. Jsme jí za to vděční.
Máme tu také další Jany, milé ženy. Například Pekařovou, zástupkyni pro vzdělávání, která nás věrna svému příjmení sytí inspirací metod a podnětů ke zkvalitnění výuky. Při její péči dieta nehrozí a jako pekaři pracuje bez ohledu na denní dobu. Paní asistentka Jana Donátová „sponzoruje“ jako správný donátor především žáky cizinců svým laskavým přístupem a pomáhá jim rozvíjet naši řeč, čehož si ceníme i my češtináři. Paní učitelce Procházkové příjmení předjímá způsob relaxace, jmenuje se Ivana. Vzpomeňme i paní učitelku Petru Jágrovou, jejíž jméno znamená „skálu“ a příjmení je odvozeno z německého „myslivec, či lesák“. Je pevnou oporou výuky matematiky podle Hejného a učí přirozeně také přírodopis. Paní učitelce Cimbálové je hudba blízká, stojí za vznikem školního bandu. Stejně tak paní učitelka Sedláčková jako správný hospodář, pečuje o svěřené žáky, aby nesli co nejkrásnější plody. Zmíním také ještě dalšího muže, pana učitele Krištofa. Svatý Kryštof je jak víme, patronem motoristů a cestovatelů a je zobrazován s malým Ježíšem na rameni, pan učitel tedy nemůže jinak než být tělocvikářem a vyučovat zeměpis.
A tak bych mohla pokračovat. Máme tu samozřejmě i veselou paní učitelku Smutnou a vždy elegantní, upravenou paní učitelku Drbohlavovou. Ty jsou však ještě mladinké a vbrzku jistě svá příjmení překryjí novými. Zajímavá příjmení najdeme i mezi učitelkami prvního stupně, Radkou Žáčkovu počínaje – radující se osoba dýchající pro své žáčky.
A tak se rozhlédněte, zamyslete a nové významy a souvislosti najdete jistě i vy
Autorka příspěvku vyvdala jméno, které nemá nic společného s léčivým konopím, jak soudilo žactvo, ale s drobným ptáčkem konopkou obecnou, která – jak vidno – vše vyšvitoří.