AKTUALITY

Recenze divadelního představení

Lenka Konopková | 13.3.2023 | 2. stupeň, Český jazyk

Páteční dopoledne před jarními prázdninami jsme přijali s žáky osmých tříd pozvání na představení Macbeth v rámci turnovského divadelního  festivalu Modrožlutý kocour. Uvítali jsme možnost propojení s výukou, protože jsme se právě seznámili s osobností a tvorbou W. Shakespeara. Před zhlédnutím dramatického zpracování jsme poznali také literární zpracování dramatu Evou Vrchlickou.

Z recenzí divadelního zpracování, které zpracovávali žáci ve dvojicích vybírám:

V divadelním zpracování se nám líbil herecký výkon Macbetha, jeho vyjádření pocitů (…) V originále byly jen tři čarodějnice, ne čtyři a Macbeth nezemře zastřelením a polonahý. Divadlo přineslo novodobé kostýmy a upozorňovalo na to, že bychom se měli držet vlastního rozumu a nenechat se zlákat k tomu, s čím v podstatě nesouhlasíme. Neměli bychom chtít moc za každou cenu.  Nepřišlo nám vhodné to, jak tam postavy kouřily, pily šampaňské a lily ho po zemi. Také nás mátlo, když stejné herečky hrály více rolí ve stejném kostýmu. Působilo to nepřehledně. Navrhovaly bychom alespoň změnu kostýmu. Nelíbil se nám ani posun v oblečení mužů, kteří měli vojenské oblečení, i když to měli být šlechtici, nehodilo se to ke králi ani ke šlechtě. Herecké výkony se nám líbily, ale některé momenty bychom vynechaly.                                                         Linda Houšková, Anna Drbohlavová 8.a

V divadle se nám líbilo, jak herci emočně ztvárnili role, vypadalo to reálně. Nelíbilo se nám ale, jak často kouřili a pili, protože alkohol a kouření není to, k čemu by nás mělo divadlo přivádět, ale spíš od čeho odrazovat.                                                                                      Nela Chlupáčová Vláda Symkanyč 8.a

Literární zpracování víc pracuje s naší vlastní fantazií a příběh si můžeme v klidu prožít a vracet se k němu. Divadlo na nás bylo moc ukřičené. Věštkyně proměněné v partu mladých žen své věštby posilovaly alkoholem a cigaretami, ty asi měly nahradit lektvary, pomocí kterých měly probudit nadpřirozené síly. Kdybychom neznaly příběh, hůř bychom se v ději orientovaly. Chyběly nám také dobové kostýmy a hudba, alespoň bubny. Postavy občas své promluvy pronášely na mikrofon, což myšlenky zvýraznilo. Nejvíce bychom ocenily postavu manželky Macbetha, ta mezi ostatními vynikala. Její projev byl jistý a výrazný.                     Mariana Seichterová, Anna Francová 8.a

Hra nebyla nudná, byla akční, děj rychle utíkal. Nebyly zde dlouhé monology. Scéna střídala scénu. Děj se odehrával jakoby v současnosti. Vše na jedné scéně, téměř bez kulis a bylo to srozumitelné.

Martin Vrzáň, Antonín Hujer 8.a

Nelíbilo se nám, že tam herci kouřili, celé divadlo zapáchalo, nedalo se tam dýchat. Jinak zpracování se nám líbilo, bylo novodobé a originální. Jen bychom místo pistolí užili nože a dýky, aby to zachovalo víc atmosféru .

Adam Bradáč, Tom Hyka 8.c

V divadelním zpracování bylo víc jasné, jak si Macbeth a Banco byli blízcí.

Adam Patočka, Štěpán Janda 8.b